Повернутися до звичайного режиму
Методичні рекомендації (мінна безпека)
Навчання ризикам пов'язаним з вибухонебезпечними залишками війни
Всеукраїнський онлайн-урок з мінної безпеки для учнів 5–11 класів
Мультфільм про мінну безпеку: безпечні канікули
Навчаємось мінній безпеці: правила поведінки з вибухонебезпечними предметами

Правила виживання пiд обстрiлом з "Града"

Система залпового вогню "Град" має репутацiю грозної i страшної зброї, яка не залишає шансiв на виживання. Однак, як показує досвiд, можна залишитися в живих i пiд "Градом". Головне - не впадати в панiку i знати особливостi цiєї зброї. Минулого разу я розповiдав, як вижити пiд час мiнометного обстрiлу. Як летить мiна можна почути i вiдреагувати на неї. Снаряди з "Граду" летять вдвiчi швидше за швидкiсть звуку. Почути пострiл i звук летючої в тебе ракети неможливо.Однак залп з "Граду" добре видно. Вночi це яскравий спалах на горизонтi, вдень - димнi слiди злiтають ракет. Тому в першу чергу потрiбно органiзувати чергування зрячих спостерiгачiв, якi вчасно попередять про початок обстрiлу.

Звичайна дальнiсть стрiльби - вiд 5 до 20 кiлометрiв, i пiсля сигналу вiд спостерiгача є всього кiлька секунд, щоб сховатися. Тому у людей, що знаходяться в зонi можливого обстрiлу "Градами", дуже швидко виробляється специфiчна звичка: вони постiйно тримають у полi зору мiсцевi предмети, якi можна використовувати як укриття.Ракета "Граду" в рази потужнiше мiнометної мiни. Важкий снаряд на надзвуковiй швидкостi i шiсть кiлограмiв вибухiвки легко пробивають стiни будинкiв i ламають мiжповерховi перекриття. Тому в будiвлi краще ховатися в пiдвалi або на пiдлозi першого поверху. Вибирайте мiсце в кутку мiж несучими стiнами, там менше шансiв потрапити пiд обвалену стелюя, i недалеко вiд вiкна чи дверi, щоб можна було швидко залишити будiвлю в разi влучення.

Осколково-фугасний снаряд "Граду" має контактний детонатор, який спрацьовує при ударi об землю. Як i у випадку з мiнометом, оскiльки пiсля вибуху летять вгору i в сторони. Тому вiд осколкiв досить надiйно захищають окопи, щiлини, воронки, блiндажi. Якщо обстрiл застав вас на вiдкритiй мiсцевостi - лягайте на землю i притискайтеся до неї якомога сильнiше. У нас в пiдроздiлi був випадок, коли пiд час несподiваного обстрiлу боєць упав на землю бiля паркану. Неподалiк розiрвався снаряд, але людина залишилася неушкоджениою - тiльки один осколок пропалив одяг на його спинi. Але на вiдстанi 30 сантиметрiв вiд землi i вище весь паркан був буквально усiяний осколками.

На кожнiй пусковiй установцi "Град" - 40 снарядiв, якi при необхiдностi можна випустити за 20 секунд. При обстрiлi снаряди рвуться один за iншим. Зазвичай дають залп приблизно з 10-30 снарядiв, пiсля чого уточнюють результати стрiльби i коригують вогонь, або ж мiняють позицiю. Можливий i масований обстрiл: в артдивiзiонi - 18 бойових машин, якi використовують i разом, i малими групами, i поодинцi. Тому не поспiшайте виходити з укриття, почекайте хоча б 10 хвилин пiсля закiнчення обстрiлу.

Розкид снарядiв - 50-100 метрiв. При обстрiлi цiлей в населених пунктах ракети часто рвуться на вулицях i залiтають у житловi квартали. Страшно навiть уявити, скiльки людей загинуло вiд цiєї страшної зброї в своїх будинках, на вулицях, у дворах, в городах ...

Отже, основнi правила виживання при обстрiлi з "Граду":

  • Почути надзвуковий снаряд неможливо. Органiзуйте постiйне спостереження.
  • Постiйно тримайте в полi зору будiвлi що поблизу, споруди, мiсцевi предмети, якi можна швидко використовувати як укриття. З часом це увiйде в звичку.
  • Окопи, воронки, щiлини захищають вiд осколкiв досить надiйно. Якщо обстрiл застав вас на вiдкритiй мiсцевостi - лягайте на землю.
  • У будiвлi краще ховатися в пiдвалi або на першому поверсi - в кутку, недалеко вiд вiкна чи дверi.
  • Пiсля закiнчення залпу не поспiшайте виходити з укриття. Зачекайте хоча б хвилин десять - цiлком iмовiрно, що обстрiл продовжиться.

Як вижити якщо в мiстi йде стрiлянина

Коли почнеться стрiлянина - негайно лягайте. Нi, я неправильно висловився - падайте! У квартирi на пiдлогу, пiд вiкно. На вулицi - куди доведеться, бажано ногами в сторону пострiлiв, щоб зменшити площу ураження. Тiльки не здумайте вибирати мiсце чистiше. Плюхайтесь, де стоїте. Хоч навiть в калюжу. Як кажуть вiйськовi - краще забруднитися грязюкою, нiж своєю кров'ю. I лише потiм, озирнувшись, переповзайте в бiльш надiйне мiсце. Найкраще в пiдземний перехiд, через низько розташоване вiкно в пiдвал або, розбивши вiкно, в квартиру першого поверху. При їх вiдсутностi - в канаву, за стовп, бетонний бордюр, смiттєвий бак, урну i пр.

Вибираючи як укриття машини, вiддавайте перевагу вантажiвкам. Вони могутнiше легковикiв i тому краще захищають вiд куль. При цьому треба вибирати тi частини машини, де бiльше залiза, i намагатися триматися подалi вiд бензобака. Кабiна - прикриття сумнiвне, так як прошивається кулею наскрiзь!

Перерви в стрiльбi використовуйте для тихого, по-англiйськи, вiдходу Або змiни укриття на бiльш надiйне. Тiльки робiть це вкрай обережно! Те, що стрiлянина вщухла, ще нiчого не значить. Тиша бою - оманлива! У зв'язку з цим пересувайтеся тiльки повзком, а не перебiгайте. На людину що бiжить майже всi стрiлки реагують однаково - миттєвої чергою вiд стегна. Всi речi краще кинути i йти без нiчого. Пiдтягання повзучою людиною якихось пiдозрiлих предметiв може бути витлумачено, як змiна позицiй збройним противником. Саме тому:

Небезпечно пiднiмати зброю, що зустрiлася вам на шляху.Для цивiльної людини вiд неї бiльше шкоди, нiж користi. Тому що в людину з рушницею має право стрiляти без попередження хто завгодно. Хоч тi, хоч цi. При несподiванiй зустрiчi з озброєними людьми ви повиннi ... Не посмiхатися i не сунути їм руки для рукостискання. А миттєво скинути цi руки вгору. Це унiверсальний жест доброї волi, буквально позначає - не стрiляйте в мене, у мене немає зброї, я безпечний. I лише потiм лiзьте за документами.

Перестрiлка у вашому будинку

Перебуваючи в квартирi, намагайтеся не наближатися до вiкон.Вiкна пiд час бою представляють собою найбiльшу загрозу. Строго кажучи, безпечних мiсць у кiмнатi, що потрапила пiд обстрiл, немає! Сховавшись за пiдвiконням або стiною вiд прямих влучень, ви можете загинути вiд зрикошетив вiд стелi i стiн куль. Тому вiдразу пiсля початку стрiлянини миттєво вимкнiть свiтло, щоб вас не було видно. Тiльки не встаючи в повний зрiст, а з пiдлоги, дотягнувшись до вимикача який-небудь палицею (шваброю, ледаркою, трубою пилососа). А простiше - розбивайте лампочку, кинувши в неї важкий предмет.

При одиночнiй стрiльбi можна притиснутися до стiни за вiкном i збоку, тiєї ж iмпровiзованiй палицею, закрити штори, щоб стрiлок не мiг помiтити вашi пересування по кiмнатi. А потiм вимкнути свiтло.

У будь-якому випадку, навiть якщо прозвучав один пострiл, треба, використавши паузу в стрiлянинi, переповзти в примiщення, яка не пiдпадає пiд обстрiл, а краще не має вiкон.При iнтенсивнiй i особливо вертикальної стрiльбi краще переповзти у ванну кiмнату i лягти в ванну, яка, завдяки своїй товщинi, може захистити вас вiд куль i уламкiв. I не здумайте висовуватися на вулицю з метою з'ясування обстановки! При очiкуваннi бою можна вивiсити на вiкнах помiтний здалеку плакат - "В цьому будинку мирнi жителi! Не стрiляйте!" Або бiлий прапор. Якщо до вас у квартиру вломилися бiйцi i стануть пересувати, ламати i валити на пiдлогу меблi, не намагайтеся їм перешкоджати! Це для вас ваша квартира - квартира. А для них всього лише зручна вогнева точка. I якщо вони влаштували таку метушню, значить, не виключено, що скоро в вашi вiкна будуть стрiляти i кидати гранати. Тому краще тихо пiдiть кудись до сусiдiв. I там, поки не перебитi труби, спробуйте запастися водою. Причому краще це зробити заздалегiдь. Використовуйте всi наявнi у вас ємностi, аж до пiвлiтрових банок i полiетиленових пакетiв. Наберiть повну ванну (при обстрiлi її неважко спорожнити). Вода стане в нагодi вам для приготування їжi, вмивання, але найбiльше для гасiння пожежi. Вибухи гранат i потрапляння трасуючих куль в легкозаймистi покриття та меблi чреватi їх спалахом.

Чи приїдуть до вас пожежнi машини - сумнiвно. Так що доведеться розраховувати на себе i свою воду. Але не починайте, гасiння пожежi, поки бiй не закiнчиться! Не зайвим буде запастися пiском. Наприклад, насипавши його в мiшки. Крiм гасiння пожежi пiсок, вiрнiше, мiшки з пiском згодяться для захисту вiд куль i осколкiв. Ними можна обкласти мiсце, де ви спите, або закласти одне з вiкон (бажано що виходить у двiр, щоб воно не приваблювало уваги). Мiшки з пiском широко використовувалися у вуличних боях майже у всiх вiйнах. Продуктами харчування теж краще запастися заздалегiдь. З тим, щоб не бiгати в магазин (або на колонку за водою, якщо ви її не запасли), коли засвистять кулi.А якщо виходити, то тiльки в суто мирному одязi.Накинутий на плечi плащ кольору хакi, офiцерський кашкет або сорочка захисного кольору можуть коштувати вам життя. Тому що пiд час бою стрiляють не в людини, а в форму. I якщо ви надiли одяг вiйськового зразка, значить, ви, самi того не знаючи, прирiвняли себе до солдатiв противника.

Особливо важливо пояснити це дiтям! Вони обожнюють вiйськову амунiцiю. I обожнюють наслiдувати вiйськовим. Наприклад, як це стало зараз модним, пов'язувати на голови "спецназiвськi" хустки або размалевивалi особа. Будь-яким способом треба вселити їм, що це небезпечно! Що краще бути без хустки, але живим, нiж в хустцi або касцi, але мертвим. Крiм нагадуючого форму, не рекомендується надягати одяг яскравих забарвлень, по яким дуже спокусливо пристрiлювати зброю. I не тягати предмети, навiть вiддалено нагадують стрiлецьку зброю. Не приймайте поз, схожих на пози нiби то ви напоготовi до стрiльби. А то ви звалите на плечi рулон килима, а хто-небудь вирiшить, що ви наводите на нього невiдомої системи гранатомет. I встигне вистрiлити першим.

Про життя в мiстi, де йдуть або щойно закiнчилися повномасштабнi вiйськовi дiї, я розповiм дуже коротко. Так як сподiваюся, що до справжньої вiйни справа не дiйде. Якщо у людей, що опинилися в районi бойових дiй, є час, то їм слiд пiдготувати iмпровiзованi притулки. На випадок артобстрiлiв i бомбардувань найкраще вирити де-небудь на пустирi "землянки в три накату". В крайньому випадку щiлини. Для захисту вiд стрiлецької зброї обладнати притулок в пiдвалi, попередньо змiцнивши i упорядкувати його. I обов'язково запасти воду, їжу, теплi речi, освiтлювальнi прилади, медикаменти i примуси для приготування гарячої їжi. З пiдвалу повинно бути як мiнiмум два виходи. Мiсце вiдпочинку бажано обкласти мiшками з пiском. Вiд виходу з притулку до вододжерела краще прокопати канаву-окопчик, за яким можна пересуватися рачки. В крайньому випадку, створити по дорозi максимум укриттiв. Дуже багато людей гинуть при вимушених походах за водою, без якої на вiдмiну вiд їжi важко прожити навiть кiлька днiв.

Як вижити при ядерному вибуху

При сучасних засобах зв'язку i оповiщення не дiзнатися про небезпеку, просто неможливо. Тут ти можеш заперечити, що народ про все дiзнається в останню чергу, коли рятуватися вже марно. Але якщо пригода справдi серйозна, ти дiзнаєшся про неї i вiд сусiда, i навiть вiд кiшки.

Тому негайно включи телевiзор або радiо i уважно прослухай iнформацiю про мiсце збору для евакуацiї та подальших iнструкцiях. Головне — дослухати все до кiнця i не пiддаватися панiцi.

Почувши протяжний сигнал сирени, знай, що для укриття в безпечному мiсцi у тебе є близько 10 хвилин. Якщо ти живеш в мегаполiсi, сховайся в пiдземцi метрополiтену, але врахуй, що пiсля сигналу тривоги вхiд в метро закриється через 5 хвилин. Крiм того, пiд багатьма багатоповерхiвками, побудованими в радянський час, є бомбосховища. Навiть якщо їх вже давним-давно переробили пiд iншi цiлi, стiни залишилися тими ж i вони порятують вiд бiди.

Якщо ти перебуваєш далеко вiд будь-яких бомбосховищ i пiдвалiв або просто почав панiкувати, сховайся в будь-якому будинку або за кам'яною стiною, закрий голову руками i вiдкрий рот. Запам'ятай: нi в якому разi не дивися на вибух, навiть якщо ти знаходишся далеко вiд епiцентру. Ти можеш ослiпнути вiд спалаху.

Потрiбно розумiти, що люди, яким не пощастило опинитися в епiцентрi вибуху ядерної бомби, не виживають. Товстi стiни бомбосховища можуть витримати вибух, однак вибухова хвиля знищить все живе. Якщо ти бачиш величезне скупчення народу, в панiцi намагається потрапити в бомбосховище, краще не штовхайся з ними, а скорiше сховайся в якомусь пiдвалi. Так у тебе буде бiльше шансiв врятувати своє життя.

Як вижити при ядерному вибуху: 9 правил поведiнки, якi можуть врятувати. Сподiваємося, не знадобляться...

В умовах ракетно-ядерного удару головне завдання — вижити. Тому не думай витрачати час на збiр коштовностей i гардероба на всi випадки життя. Достатньо взяти документи.

Тим, хто вижив пiсля вибуху потрiбно термiново йти подалi вiд епiцентру вибуху. В даному випадку невидимою небезпекою служить радiацiя. Вiйськовi будуть створювати спецiальнi пункти, де будуть надавати необхiдну допомогу, встановлювати особи потерпiлих i вiдновлювати порядок.

Якщо в момент ядерного вибуху ти перебував у бомбосховищi, то залишайся в ньому ще кiлька днiв. Справа в тому, що тiєї радiацiї, яка буде на поверхнi, досить, щоб убити людину. Вже через 3-4 днi особливо небезпечнi радiоактивнi речовини знизять свою убивчу дiю. Чим довше ти будеш ховатися в притулку, тим бiльше шансiв залишитися живим i здоровим.

Якщо притулок частково зруйновано, у ньому не варто залишатися, навiть якщо є достатня кiлькiсть води i продуктiв. Головна причина та ж — радiацiя. Швидше покинь зону епiцентру вибуху.

При виходi на поверхнiiсть дотримуйся цю iнструкцiю. Захищай органи дихання протигазом або будiвельної маскою, на крайнiй випадок пiдiйде волога ганчiрка. Якщо є можливiсть, уникай пересування пiд час вiтру з боку епiцентру вибуху. Воду краще пити пляшкову, яка була розфасована до вибуху. Якщо такої немає, можна пити з джерел, поточних по напрямку до епiцентру вибуху, а не навпаки.

Спробуй закрити всi частини тiла, щоб на них не потрапляв радiоактивний пил. Поки ти не покинеш зону ураження, ховайся вiд дощiв. Кожна крапля може бути смертельною.

Пiсля прибуття в безпечну мiсцевiсть вiдразу ж прийми ванну, змiни одяг i приймай всi медикаменти, якi дають медики. Не панiкуй i по можливостi допомагай iншим впоратися з бiдою.

Чим швидше ти покинеш зону ураження, тим бiльше у тебе шансiв вижити i залишитися здоровим. Але якщо сили тебе покинули, запам'ятай: не варто лягати на землю. iнамагайся уникати низин.

Кiлькiсть переглядiв: 353